Gadu, gadu

30 września, 2017 Hanna Bakuła Bez kategorii 0 komentarze

Zauważyłam ostatnio nasilenie się gadulstwa i to wszędzie, sama gadam więcej niż 10 lat temu. Prym wiodą starsze panie. Gadają z kasjerkami, które się spieszą, a kolejka wariuje, ale raczej nie przeszkadza. W aptece wiszą na ladzie opowiadając o tym co brały i biorą, porównują ceny, i nie kupują, bo zapomniały po co przyszły. Przeważnie ględzą o wnukach, klepią banały, zadają pytania i nie słuchając odpowiedzi szykują następne. To pokazywanie brzydkich zdjęć to plaga. Strasznymi gadułami są dzieci, które bełkocą, żeby zwrócić na siebie uwagę, młodzież paple bez sensu, po kilka osób naraz, a nie słucha nikt, bo i tak gapią się w komórki. Dopiero koło trzydziestki zaczyna się rozmawianie z pointą i czasem słuchanie biznesowego rozmówcy. Trwa to do sześćdziesiątki, a potem coraz więcej słów i strach przed ciszą, która kojarzy się z odrzuceniem. Zawsze myślałam, że gadulstwo jest domeną kobiet, ale nie jest. Mężczyźni się od nas zarazili i w ramach gender plotkują jak baby. Gdzie Ci wspaniali faceci z kowbojskich filmów, którzy porozumiewali się pojedynczymi pomrukami? Gdzie amanci, którzy wymownie patrzyli w oczy i nie opowiadali o kłopotach w pracy?  Nie ma, bo trzeba pokazać i skomentować banalne zdjęcia z dzieci, ewentualnie wnuków na nocniku, a szczególnie lajki i hejty znajomych. Można pokazać zdjęcia luksusowych gadżetów, zamówionych przez Internet. To łatwiejsze niż rozmowa o czymś. Zachwyty mile widziane. Ziewanie tłumimy.

Jak nie ma z kim gadać osobiście można przez skypa, albo sobie siedzieć i klikać byle co.

A gdy się zakochamy w sieci, to na pierwszym spotkaniu mile jest spacerować we dwoje z telefonami przy uchu. Czasem bywa cicho, bo są smsy. To dotyczy osób w średnim wieku, bo osoby starsze komórki używają rzadziej  i wolą mówić, póki nie zachrypną. Kiedyś, kiedy jeszcze modne było pomilczenie sobie we dwójkę, bywały chwile refleksji. Teraz cisza, to obelga dla towarzystwa. Stare dowcipy ratują sytuację, choć bywają nieznośne. Niedawno na siadanej kolacji pewien matoł dostał logorei i 20 minut wywlekał z rękawa kawały z brodą, a reszta patrzyła na siebie spłoszona, bo się rozkręcał. W końcu mu przerwałam, o mało nie dostałam braw. Dowcipniś posmutniał i jeszcze dwa razy próbował. Już protestowali wszyscy.  Do niedawna lubiłam jeździć z kimś autem. Już nie lubię. Wolę słuchać audiobooków, bo zwykle pasażerowie gadają bez sensu i bez przerwy. Najczęściej opowiadając historyjki o osobach, których nie znam, a one też tylko słyszały od kogoś. Kiedy pytam jaki jest powód zatruwania mi duszy historią rozwodu szwagra sąsiadki, który okazał się sukinsynem. Rozmówczyni szwagra nie zna, a przejęta jest, jakby to ona się rozwodziła. Ja też jestem przejęta, bo nie znoszę klekotu i mam świadomość, że zaraz wypnę rozmówczynię z pasów i w biegu wyrzucę na pastwę kojotom. Zamiast tego włączam muzykę i to głośno. Spotykam wdzięczne spojrzenie. Schubert okazuje się idealnym podkładem do opisu pogrzebu nieznanej mojej koleżance ciotki znajomego, która zmarła na raka 20 lat temu i zostawiła po sobie willę, ale była samotna i dom przepadł. O Boże! Szatan by się wzruszył, a ja wpadam w szał i pytam dlaczego w zamian za podwózkę, funduje mi się chałupniczą depresję. Zdumiona pasażerka milknie na sekundę i mówi, że ma niezłą historię o kuzynce chorej na Hashimoto, której wyszły gały  i tak zostały. To, stanowczo lepsze. Czas na  pożegnanie. Przez 10 kilometrów musiałam słuchać  bzdur, ale w tym czasie postanowiłam nauczyć się milczeć. Ogromnie to trudne, jak się zerknie na PESEL, który świadczy o tym, że mam prawo być wampirem energetycznym i gadać bez przerwy, jak od niedawna, złotousta reszta moich znajomych rówieśników

 

Sałatka z ogórków kwaszonych

Nie obrane, twarde ogórki kwaszone, pokroić(!) w cienkie plasterki, włożyć do miski. Dodać cieniutko pokrojoną w piórka, czerwoną cebulę i prażone orzechy włoskie. Polać olejem, grubo  popieprzyć. Wstawić do lodówki na pół godziny.  Doskonała solo z ciemnym pieczywem z masłem.

Przykro nam, ale dodawanie komentarzy jest zablokowane