Teatr Szekspirowski- Globe, w Gdańsku

26 kwietnia, 2022 Hanna Bakuła Bez kategorii 0 komentarze

Myślę, że większość z nas bardzo chętnie zwiedza ciekawe miejsca za granicą a nasze polskie cuda, które naprawdę są wspaniałe, zostawia na później. Kilka lat temu z inicjatywy wybitnego szekspirologa prof. Jerzego Limona powstała w Gdańsku kopia teatru Globe, identyczna, jak teatr w Londynie w czasach Szekspira.  Jest w tym samym miejscu, w którym Globe istniał w Polsce w XVII  wieku, połączony ze szkołą fechtunku. Aktorzy przyjeżdżali z Londynu i wystawiali sztuki Szekspira dla mieszczan i marynarzy z całego świata. Tamten teatr nie przetrwał, bo spłonął, ale zostały zapiski historyczne i fundamenty.  Profesor Limon był inicjatorem odbudowy teatru Globe z zachowaniem wszystkich, najdrobniejszych szczegółów.  Widownia okala scenę i jest zbudowana z desek, co jest bardzo niewygodne, ale tak było. Scena może być po środku sali, albo na jednej z 4 ścian. Należy pamiętać, że teatr w czasach Szekspira nie był świątynią sztuki, ale miejscem rozrywki. W czasie spektaklu widzowie stali, rozmawiali i jedli kupione na miejscu różności a aktorzy, przyzwyczajeni do tego, odgrywali dramaty Szekspira. Należy pamiętać, że role damskie grali mężczyźni, bo kobietom nie pozwalano aż tak haniebnie upaść. Bowiem zawód aktora stał bardzo nisko w hierarchii społecznej.  Na dowód tego aktorów grzebano poza murami cmentarza. Gdańska kopia londyńskiego Globe, była bardzo popularna w całej Europie. Dzięki Profesorowi Limonowi powstał nowy Globe z nowoczesnym zapleczem zaprojektowany przez wybitnego włoskiego architekta. Najbardziej zdumiewający jest otwierany w połowie ogromny dach, tak, że o ile jest pogoda, można oglądać sztuki Szekspira patrząc w niebo.

Gdański Globe powstał z inicjatywy prof.  Jerzego Limona ale budowę wspierał merytorycznie ale i finansowo Książę Karol, który był zachwycony tym projektem, oraz Profesorem z którym się zaprzyjaźnili. Brzmi jak bajka, ale byłam na otwarciu Teatru, a dziś wybieram się na otwarcie biblioteki i czytelni szekspirowskiej w gmachu teatru. Będzie tam ogromny, bo liczący sobie ponad 3000, dwujęzyczny księgozbiór zmarłego nagle na Covid w marcu 2021, prof. Jerzego Limona.

W Sali biblioteki wmontowane są autentyczne belki z gdańskiego teatru Globe, które zachowały się po pożarze. Dziś otwarciu biblioteki towarzyszy premiera ostatniej książki twórcy gdańskiego Globu pod tytułem – „Szekspir, Siedem grzechów głównych”.

W dramatach Szekspira sporo jest o ciemnych stronach ludzkiej natury, o podłości, morderstwach, cudzołóstwie itp. czyli grzechach kardynalnych. Szekspir miał laser w oczach, dlatego nas tak zdumiewa. Książka nie jest żadnym rozrachunkiem moralnym Profesora. Porostu pokazuje nam, współczesnym, że wszystko już było. Ludzie, mimo że minęły wieki bywają identyczni jak ich praprzodkowie. Zachwyt  Profesora nad twórczością Szekspira zaowocował jedynym w swoim rodzaju teatrem i cudnymi książkami o Jego twórczości, oraz wyjaśnieniem renesansowych i barokowych symboli w malarstwie i grafice tamtych czasów, gdzie wszystko namalowane coś znaczyło.  Kielich z winem – zaproszenie erotyczne, brzoskwinie – damskie pośladki, śledź – penisa, a kot rozpustę. Tego dowiedziałam się z książek mojego Idola i Przyjaciela. Teatr Globe wystawia sztuki i funkcjonuje cały czas.   Prześliczna, stylowa Biblioteka już jest czynna. Może warto zwiedzić to piękne miejsce, bo jest ewenementem w skali światowej. Podróże kształcą.

  

Przykro nam, ale dodawanie komentarzy jest zablokowane